۱۴۰۱ يکشنبه ۵ تير
1401/03/11
برگزاری جلسه هماهنگی روز جهانی و هفته اطلاع رسانی تیروئید

 

به گزارش روابط عمومی معاونت بهداشت؛ روز چهارشنبه مورخه 04/03/1401 جلسه هماهنگی روز جهانی و هفته اطلاع رسانی تیروئید برگزار گردید.
در ابتدای جلسه دکتر هاشم زاده معاون بهداشت و رئیس مرکز بهداشت شهرستان، بر اهمیت بالای اطلاع رسانی به عموم مردم در خصوص مراجعه بموقع جهت نمونه گیری پاشنه پا و تشخیص زود هنگام بیماری کم کاری تیروئید تاکید کرده و از کارشناسان این حوزه خواست با نظارت دقیق بر این موضوع، مشکلات این حوزه را مرتفع نمایند.
در این جلسه مقرر گردید ضمن بررسی وضعیت کم کاری تیروئید نوزادان و اطلاع رسانی گسترده در فضای مجازی نسبت به آگاه سازی عموم مردم و به ویژه مادران باردار جهت نمونه گیری از پاشنه پای نوزادان در 3 الی 5 روزگی اقدام گردد و وضعیت ید در مناطق با بروز بالای بیماری بررسی شده و نظارت دقیق بر نمک های ید دار در مراکز عرضه مواد غذایی انجام شود.
غربالگری نوزادان مجموعه ای از فرآیندهاییست که موجب تشخیص زودهنگام، درمان مناسب و پیشگیری و یا به حداقل رساندن شانس بروز عوارض جدی آنها می شود.
بسته به بیماری مورد غربالگری، عوارض آن محدود به مشکلات عصبی مغزی و عقب ماندگی ذهنی نبوده و می تواند صدمات جدی و غیرقابل برگشت به چشم ها، استخوان ها، کبد و طحال وارد آورد. مرگ نیز در برخی موارد می تواند یکی از عوارض آن باشد. به همین دلیل با هدف پیشگیری از عوارض و کاهش بار بیماریها، غربالگری نوزادان از نظر بیماری کم کاری تیروئید و دیگر بیماریها با استفاده از خون پاشنه پا بر کاغذ فیلتر در هفته اول زندگی (روزهای 5-3 تولد) انجام می شود.
فدراسیون جهانی تیروئید و بسیاری از انجمن های علمی تیروئید نیز روز 25 می (4 خرداد) را به عنوان "روز جهانی تیروئید" انتخاب کرده اند. به علت اهمیت این غده در بدن و شیوع بالای اختلالات آن در جهان و با هدف ارتقاء دانش همگانی و کارکنان بهداشتی درمانی در این راستا، در سال 2009 "هفته اطلاع رسانی تیروئید" تعیین شد.

تصاویر مرتبط
تعداد بازدید:
276
امتیازدهی
میانگین امتیازها:1 تعداد کل امتیازها:1
مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0)

ارسال نظرات
نام
آدرس پست الکترونیکی شما
شماره تلفن
توضیحات
خواندن کد امنیتی تغییر کد امنیتی
کد امنیت
Powered by DorsaPortal