جست و جو در پرتال

تاریخ : پنجشنبه 8 خرداد 1399
کد 455

نگذارید ترس از کرونا مانع انجام غربالگری به موقع نوزادان در 3 تا 5 روزگی شود

نگذارید ترس از کرونا مانع انجام غربالگری به موقع نوزادان در 3 تا 5 روزگی شود

هفته جهانی تیروئید 4 لغایت 10 خرداد ماه با شعار نگذارید ترس از کرونا مانع انجام غربالگری به موقع نوزادان در 3 تا 5 روزگی شود
 به کمبود هورمون  تیروکسین در بدن  نوزاد، به هر علتی " بیماری  کم کاری  تیروئید  نوزادان "  می گویند. بروز بیماری در دنیا یک در 3000 الی 4000 نوزاد زنده است. این بیماری در بدو تولد معمولا علامت مشخصی ندارد  و بتدریج  علائم  و  نشانه های بیماری بروز می کنند. این علایم و نشانه ها عبارتند از : نوزادان با وزن غیرطبیعی ( نوزادان با وزن بیش از 4000 و یا کمتر از 2500 گرم )، تولد بعد از هفته 42 بارداری ، فونتانل خلفی بزرگ ، اختلال در شیر خوردن ( کم اشتهایی ، گیرکردن مکرر غذا در گلو ، ضعف در مکیدن و.. )،  اختلالات تنفسی (آپنه ، تنفس صدادار و گرفتگی بینی ) ناشی از بزرگی زبان ، خواب آلودگی ، کم گریه کردن، کم تحرکی، یبوست شدید،  شکم بزرگ،  فتق نافی،  درجه حرارت بدن اغلب کمتر از 35 درجه، سردی  و سیانوز انتهاها، ادم اندام تناسلی و نبض کند شایع هستند.   
بهترین  روش  شناسایی بیماران  انجام  غربالگری نوزادان  است  و در صورت  تشخیص  بموقع در روزهای  اولیه  زندگی،  به طور موثر قابل درمان  بوده  و عوارض جدي  بیماري  از جمله عقب ماندگی ذهنی، اختلال در رشد و نمو و مشکلات اقتصادی – اجتماعی  اتفاق نمی افتد و با حفظ ضریب هوشی طبیعی در بیمار، فردي مولد و سالم به جامعه تحویل داده می شود.
لذا با عنایت به  اهمیت  موضوع،  فدراسیون  جهانی  تیروئید (TFI)، 4 لغایت 10 خرداد را به منظور  افزایش  سطح آگاهی  مردم از  بیماریهای  تیروئید، عوارض، راههای  پیشگیری  و درمان آن را بعنوان " هفته جهانی اطلاع رسانی تیروئید " معرفی کرده است.
ادغام برنامه کشوري غربالگري نوزادان براي بیماري کم کاري تیرویید  ، در مهر ماه سال 1384 ، اجراي هم زمان آن در روستاها و شهرها، دستیابی به پوشش نزدیک به 97%  در کمترین زمان ممکن ، شروع درمان در کلیه بیماران شناسایی شده، حفظ ضریب هوشی طبیعی در همه بیماران تحت درمان، دارا بودن  هزینه به سود 1  به 22  و بسترسازي مناسب براي غربالگري دیگر  بیماريهاي  مهم  و قابل  غربالگري در نوزادان ، از ویژگیهاي مهمی است که این برنامه را در دنیا بی نظیر کرده و  تاکنون بیش از 12 میلیون نوزاد غربالگري شده است و در شهرستان خوی نیز  از شروع برنامه غربالگری (مهر 1386 ) تا پایان سال 1398، تعداد 204 بیمار مبتلا به کم کاری تیروئید شناسایی و تحت درمان قرار گرفته است
موفقیت این برنامه، پس از الطاف الهی، مدیون تلاشها و مرارتهاي شبانه روزي کلیه کارشناسان دلسوز در تمام دانشگاههاي علوم پزشکی کشور و همچنین کلیه مسئولینی است که این کارشناسان را یاري داده اند.  والدین عزیز نیز، که با درایت و تعهد به سلامت فرزندانشان به دعوت مجریان برنامه پاسخ داده و نوزادانشان را به مراکز نمونه گیري آورده و مورد غربالگري قراردادند و در صورت بیمار بودن نوزادشان، با همکاري صمیمانه با تیم بهداشت و درمان، سلامتی را به جگر گوشه شان ارمغان دادند، نقش بسزایی در دستیابی به این موفقیت داشته اند.
 

 
  • نوشته شده
  • در پنجشنبه 8 خرداد 1399
  • توسط روابط عمومی
نظرات شما
captcha refresh