جست و جو در پرتال

تاریخ : يکشنبه 21 ارديبهشت 1399
کد 450

مصرف سبزی ها و میوه ها را در ماه مبارک رمضان فراموش نکنیم

مصرف سبزی ها و میوه ها را در ماه مبارک رمضان فراموش نکنیم

استفاده از سبزی و میوه در هنگام افطاری و همچنین در فاصله بین افطاری تا سحر، به دلیل این که منبع خوبی از آب و فیبر هستند، برای دستگاه گوارش بسیار مفید است و مانع بروز یبوست می شود.
-توصیه می شود در وعده سحری مقدار مناسبی سبزی های مختلف مصرف شود. سبزی ها با دارا بودن مواد مغذی مختلف و آب علاوه بر تامین ویتامین ها و مواد معدنی موردنیاز بدن از تشنگی فرد در طول روز جلوگیری می کنند.
- مصرف ماده غذایی شیرین و حاوی قندهای ساده مثل شیرینی و شکلات در وعده سحری موجب می شود شخص زودتر گرسنه شود. مصرف مواد غذایی شیرین با تحریک انسولین موجب ورود قند خون به داخل سلول ها و در پی آن کاهش قند خون می شود. 
- در وعده های سحر و افطار از پرخوری پرهیز کنید و تا حد امکان به جای مصرف انواع شیرینی ها مثل زولبیا و بامیه که فقط حاوی انرژی و فاقد مواد مغذی مانند ویتامین ها مواد معدنی هستند، از مواد غذایی طبیعی شیرین مثل خرما، کشمش و انواع میوه استفاده شود. افراط در مصرف انواع شیرینی بعد از هنگام افطار چاقی و اضافه وزن را به دنبال خواهد داشت.
 - مصرف آب زیاد به هنگام افطار سبب اختلال در هضم مواد غذایی می شود. بعد از صرف سحری نیز بسیاری از افراد از بیم تشنگی در طول روز، به مقدار فراوان آب می نوشند که عادت غذایی درستی نیست.
- توصیه می شود در وعده افطار ابتدا با چای کمرنگ، آب جوش یا شیر گرم با خرما یا کشمش روزه باز شود.  خوردن خرما یا کشمش سبب کنترل اشتها می شود و از پرخوری به هنگام افطار پیشگیری می کند.
- از نوشیدن بیش از اندازه چای در وعده سحری پرهیز کنید، چون چای باعث افزایش دفع ادرار و از دست رفتن نمک های معدنی می شود که بدن در طول روز به آن احتیاج دارد.
- تا پایان شب و هنگام خواب، تا حدی امکان از میوه ها و سبزی ها و آب و سایر نوشیدنی ها استفاده شود.
وعده های سحری بهتر است مثل وعده های ناهار باشد و غذاهای اصلی در این وعده صرف شود. مانند انواع چلو خورشت و پلوهای مخلوط با حبوبات و سبزیجات.
- بلافاصله بعد از اتمام سحری از نوشیدن چای پررنگ پرهیز شود، زیرا هم جذب آهن را کاهش می دهد و هم مصرف زیاد چای در سحر باعث افزایش دفع ادراری و دفع مواد معدنی موردنیاز بدن و بروز تشنگی در طول روز می شود.
  • نوشته شده
  • در يکشنبه 21 ارديبهشت 1399
  • توسط روابط عمومی
نظرات شما
captcha refresh