جست و جو در پرتال

تاریخ : شنبه 20 ارديبهشت 1399
کد 449

18 اردیبهشت روز جهانی تالاسمی

18 اردیبهشت روز جهانی تالاسمی

.
بیماری تالاسمی از پیشگیری اسان تا درمان مشکل

بتاتالاسمی یکی از شایعترین اختلال ها و بیماری های خونی در سطح جهان است که به صورت صفت مغلوب از والدین به فرزندان منتقل می شود و در نتیجه اختلال در تولید زنجیره هموگلوبین بتا ایجاد می شود و زمانی رخ می دهد که یکی یا بیشتر از دو ژن زنجیره بتا نتواند عملکرد نرمالی داشته باشند. این بیماری به دو صورت خفیف (مینور) و شدید (ماژور) دیده می شود.

برنامه پیشگیری از بروز بتاتالاسمی ماژور بعنوان موفق ترین برنامه پیشگیری از بیماریهای غیرواگیر با پوشش نزدیک به صددرصد زوجین متقاضی ازدواج ، موفق به کنترل بیماری و کاهش بروز بیماری تا 80% بروز سالیانه شده است . بدین ترتیب موارد از حداقل 1000 مورد در سال به 200 مورد در سال کاهش یافته است. با اجرای این برنامه از تولد حداقل 10000 مورد مبتلا  در سطح کشور، طی 15 سال پیشگیری و باعث صرفه جویی معادل 30 میلیون دلار شده است.

 ثبت ازدواج در ایران به عنوان یک واقعه مهم زندگی ، بسیار مرسوم است از آنجا که بروز نوزاد مبتلا به تالاسمی ماژور بعد از ازدواج دو ناقل با احتمال آماری معینی ممکن است، میتوان از ثبت ازدواج به عنوان راهی مطمئن برای ردیابی زوجهای ناقل بهره برد.با آغاز این برنامه از سال 1376 در کشور، زوجها  بعداز مراجعه به دفترخانه برای ثبت ا زدواج ، به آزمایشگاههای غربالگری تالاسمی ارجاع داده می شوند. آزمایشگاه بعد از انجام مرحله های 1و 2 و3 الگوریتم کشوری آزمایشهای تالاسمی ، نتایج آزمایشهای انجام شده را برای  تفسیر به  تیم مشاوره  ژنتیک  ارجاع می دهد.در تیم مشاوره ، پزشک مسئول تفسیر آزمایشها است و این تفسیر براساس الگوریتم کشوری شناسایی زوجها تالاسمی صورت می گیرد.

 در صورت  شناسایی ؛ زوجهای ناقل / پرخطر به مراکز یا پایگاههای تحت پوشش معرفی می شوند  واین زوجین بایستی از نظر تنظیم خانواده مراقبت شوند تا از بارداری ناخواسته جلوگیری و در صورت بارداری ، به موقع در هفته های 12-10 به آزمایشات مرحله دوم (بررسی جنین) ارجاع شوند ودر صورت ابتلای نوزاد به تالاسمی ماژور اقدام به سقط قبل از 16 هفتگی صورت گیرد.
 

گروه پیشگیری و مبارزه با بیماریهای مرکز بهداشت خوی
 

 
  • نوشته شده
  • در شنبه 20 ارديبهشت 1399
  • توسط روابط عمومی
نظرات شما
captcha refresh